\
*Fall 2024/Spring 2025 Schedule: Registration opens up on July 15th at midnight
Enterprise Elite Cheer Gym
Monday- 4-5:15pm- White Competition Team (Tryouts required)
5:15-6:30pm- Competition Silver Team (Tryouts Required)
6:30-7:30pm- Competition Team Tumbling (levels 2-5)
Tuesday- 4-4:45pm- Level 1 Tumbling
4:45-5:45pm- Level 2 Tumbling
5:45-6:45pm- Spirit Team (ages 4 and up- we will split ages if that becomes necessary)
Wednesday- 4- 5:15pm- White Competition Team (tryouts required)
5:15-6:30pm- Competition Silver Team (tryouts required)
6:30-7:30pm- Level 2/3 Tumbling
Cedar Elite Cheer Gym
Monday- 3:15-4pm- Level 1(A) Tumbling
4-5:30pm- Purple Competition Team (Tryouts Required)
5:15-7:15pm- Black Competition Team (Tryouts Required)
7:15-8:15pm- Level 3(A) Tumbling
Tuesday- 4-5:15pm- Level 5 Tumbling
5-6:15pm- Level 4 Tumbling
6:15-7:15- Sparkle Competition Team (Tryouts Required)
7:15-8:15pm- Level 2 (A)
Wednesday- 3-4pm- Level 2 (B) Tumbling (Middle School and older students)
4-6pm- Black Competition Team (Tryouts Required)
5:45-7:15pm- Purple Competition Team (Tryouts Required)
7:15-8:30pm- Level 3(B) Tumbling
Thursday- 4-5pm- Mini Spirit Cheer Team (A)- (ages 4-7)
5-5:45pm- Level 1 (B) Tumbling
5:45-6:45pm- Mini Spirit Cheer Team (B)- (ages 4-7)
6:45-8:15pm- JR. Spirit Cheer Team (ages 8 and up)
Jr Spirit is split up into two teams 8/9 year olds and 10 and up. This class meets at the same time but splits into different classes after stretching
The Point Dance Studio (New Location- 500 N. 800 W)
Studio #3
Monday- 3-4pm- Preschool (A)
4-5pm- Kindergarten Combo (A)
5-6:15pm- 1st Grade combo
6:15-7:15pm- Ballroom 1
7:15-8:15pm- Ballroom 2 (this class is for teens and is under the direction of Sami and Kevern- you can register for it by contacting
her at 801-678-1662)
Tuesday- 10:15-11am- Tiny Twos (A)
11am-Noon- Preschool (B)
Noon- 12:30pm- Adaptive Hip Hop (for our Special needs students)
3:15-4pm- Tiny Twos (B)
4-5pm- Kindergarten Combo (B)
5-6:30pm- Sr. Combo (4th Grade and up- non competing class)
6:30-8pm- 3rd Grade Combo
Wednesday- 3:15-4pm- Tiny Twos (C)
4-5pm- Preschool (C)
5-6:30pm- 2nd Grade Combo
6:30-7:30pm- Beginning Hip Hop
7:30-8:30pm- Int/Adv Hip Hop
Thursday- 3-4pm- Preschool (D)
4-5pm- 14-adult Tap 1 (this is for teens and first year adult tap students)
5-6pm- Beginning Jazz Technique
6-7pm- Adult Tap 2 (Must have taken tap at least 1 year or have instructor permission)
7-8pm- Intermediate Contemporary/Modern
8-8:45pm- Flexibility Class
Studio #8
Monday- 3-4:30pm- Company Dance Team
4:30-6pm- Company Dance Team
6-7:15pm- Advanced Jazz Technique
7:15-8:30pm- Advanced Prep Jazz Technique
Tuesday- 4-5:15pm- Company Dance Team
5:15-6:45pm- Company Dance Team
6:45-8pm- Intermediate Jazz Technique
Wednesday- 3:15-4:15pm- Advanced Contemporary/Modern
4:15-5:30pm- Advanced Ballet
5:30-6:45pm- Pointe
6:45-8pm- Advanced Prep Ballet
Thursday- 4-5pm- Beginning Ballet
5-6:15pm- Intermediate Ballet
6:15-7:15pm- Sparkle Cheer Team
7:15-8:15pm- Jr. Spirit Cheer Team (this class begins in the cheer gym at 6:45pm and splits at 7:15pm)
GO TO THE CLASS REGISTRATION TAB TO REGISTER FOR ANY OF THE ABOVE CLASSES